Juhised õigusliku aluseta ehitatud ehitise seadustamiseks

Vanamaja blogi

  • Kasutusluba – Miks on kodu ostes oluline ehitus- ja kasutusluba?

    Kasutusluba – Miks on kodu ostes oluline ehitus- ja kasutusluba?

    Kuna enamasti on inimeste jaoks kodu ostmine nende elu kõige suurem kulutus, siis ei ole kiirustamine ja asjade põhjalik läbimõtlemata jätmine kunagi hea mõte. Rutakas otsus või kõikidele kinnisvara omandamisega seotud aspektidele vajaliku tähelepanu mitte osutamine võib esmalt pikendada laenuvõtmise protsessi või tuua probleeme kodu hilisemal müümisel. Üks olulisemaid dokumente, mida ostja peaks kontrollima enne…

  • Ehitise audit – kõik mida pead teadma ehitise auditist

    Ehitise audit – kõik mida pead teadma ehitise auditist

    Kui teie ehitis on püstitatud, laiendatud või ümberehitatud ilma õigusliku aluseta ehk ilma ehitusluba taotlemata, siis on Eesti seadusandluse mõistes teie ehitis omavoliliselt püstitatud ning ebaseaduslik. Omavoliline ehitustegevus on nimelt tegevus, mille teostamiseks oleks olnud vaja ehitusseadustiku lisa 1 järgi taotleda ehitusluba või ehitusteatis. Kuid kuidas sellised ehitised seadustada? Abiks võib olla mitmel juhul ehitise…

  • JUHEND: Ehitise kandmine ehitisregistrisse

    JUHEND: Ehitise kandmine ehitisregistrisse

    Hooned, mille suurus on 20 m² ja rohkem ja/või kõrgus üle 5 m peavad olema kantud ehitisregistrisse ning siinkohal ei tee seadus vahet, kas tegemist on näiteks 40 m² suuruse kuuri või hoopiski 5-korruselise korterelamuga. Kuid kuidas enda hooned ehitisregistrisse lisada ja milleks on see vajalik?Järgnev artikkel annab vastused. Ehitisregister on riiklik andmekogu, mille kaudu saab…

  • Kasutusluba majale: Millest alustada kui majal puudub kasutusluba?

    Kasutusluba majale: Millest alustada kui majal puudub kasutusluba?

    Kasutusluba on kohaliku omavalitsuse antud kinnitus, et hoone on ehitatud ehitusloa kohaselt ning tõendab, et hoone on ohutu ja seda on turvaline kasutada. See tähendab, et hoone vastab kõikidele nõuetele, mis on vajalikud hoone turvaliseks kasutamiseks ning on kontrollitud ja heaks kiidetud vastavate ametkondade poolt. Kuid mida teha kui ehitisel puudub täna kasutusluba? Järgnev artikkel annab…

  • Ehitise auditi koostamine ning ehitise auditi tellimine

    Ehitise auditi koostamine ning ehitise auditi tellimine

    Ehitise audit on pädeva ehitusinseneri hinnang ehitisele, mis asendab kasutusloa menetluses puuduvat ehitusdokumentatsiooni või ehitusprojekti. Ehitise auditi käigus kontrollitakse ehitist kui tervikut või ehitise osa või ehitamise nõuetele vastavust. Kui ehitisel on kahjustused, mis takistavad ehitise kasutusotstarbele vastavat kasutamist või ehitis on kahjustuste tõttu ohtlik, hinnatakse ning kirjeldatakse nende ulatust ja kahjustuste kõrvaldamise võimalust ning meetmeid…

  • Kasutusluba: Kasutusloa taotlemiseks on vaja just neid dokumente

    Kasutusluba: Kasutusloa taotlemiseks on vaja just neid dokumente

    Kasutusloa taotlemiseks tuleb kohalikule omavalitsusele esitada tehniliste dokumentide kogum, mille hulka kuuluvad näiteks nii tuleohutuse ja elektripaigaldise audit, korstnapühkimise akt kui ka ehitise audit. Seadusest tulenevate dokumentide nimekiri on pikk ning nii eramu kui ka kortermaja puhul erinev.Kuid millised dokumendid on vaja esitada nii üksikelamu kui ka korterelamu puhul? Järgnev artikkel annab vastused. Siin on…

  • Hoone mõõdistamine ja mõõdistuse tellimine

    Hoone mõõdistamine ja mõõdistuse tellimine

    Hoone mõõdistusprojekt võib osutuda vajalikuks kui hoonel puuduvad projekti joonised või projekt ei vasta tegelikkusele. Hoonete kui ka üksikute ruumide mõõdistamist ja digitaalsete jooniste koostamist vajatakse erinevatel eesmärkidel. Enamasti soovitakse jooniseid järgnevatel juhtudel: hoone ehitisregistrisse kandmine, ehitisregistris olevate andmete korrigeerimine, kasutusloa taotlus, ruumide täpse pindala mõõtmine, hoone laiendamine või ümberehitus. Kuid kuidas käib hoone mõõdistamine…

  • Ehitise ebaseaduslikkus – mida see tähendab ja kuidas ehitis seadustada?

    Ehitise ebaseaduslikkus – mida see tähendab ja kuidas ehitis seadustada?

    Endiselt on palju neid inimesi, kes ei ole kursis, et ehitustegevusega kaasneb ka ehitusloa taotlemine või ehitus- ja kasutusteatise esitamine. Kindlasti on ka neid, kes asuvad ehitama kohe, kui idee tekib ning mõeldakse, et teen vajalikud tööd ära ja kui vaja, siis alles hakkan seadustama. Kahjuks selline suhtumine muudab hilisema seadustamise pigem keeruliseks ja teatud…

  • JUHEND | Millised kõrvalhooned peab ehitisregistrisse kandma ja kuidas seda teha?

    JUHEND | Millised kõrvalhooned peab ehitisregistrisse kandma ja kuidas seda teha?

    Paljud inimesed on segaduses, kuna ei tea millised hooned peavad olema ehitisregistrisse kantud. Järgnevast artiklist leiad vastused, millised hooned tuleb kanda ehitisregistrisse, kuidas seda teha ning kust leida abi, kui endal pole aega ja mahti sellega tegeleda. Esmalt kontrolli, millised hooned on ehitisregistrist puudu Ehitise olemasolu ehitisregistris saab kontrollida veebilehelt www.ehr.ee, samuti võid pöörduda kohaliku omavalitsuse…

  • Kasutusluba ehitisele: juhend kasutusloa saamiseks

    Kasutusluba ehitisele: juhend kasutusloa saamiseks

    Ehitusseaduse järgi on kasutusluba omavalitsuse kinnitus, et valminud ehitis või selle osa vastab ehitisele ettenähtud nõuetele ja ehitusloa taotlemisel esitatud ehitusprojektile. Kasutusluba annab kinnituse ka sellele, et hoone tehno- ja elektrisüsteemid ning kandekonstruktsioonid on korras ning majas on ohutu elada. Kuid kuidas saada enda ehitisele kasutusluba? Kasutusloa taotlemine võib vahel olla üsna keerukas ja pikaajaline protsess,…

  • Tuleohutusauditi tellimine | Kuidas tellida enda ehitisele tuleohutusaudit

    Tuleohutusauditi tellimine | Kuidas tellida enda ehitisele tuleohutusaudit

    Kõikidele ehitistele on seadusest tulenevalt määratud kindlaks nõuded, kaasa arvatud tuleohutusnõuded. Tuleohutus on kindlasti ka teema, millesse ei tohiks suhtuda kergekäeliselt. Kuid kuidas tagada ehitise tuleohutus? Ehitise tuleohutuse hindamiseks annab vastused tuleohutusaudit. Audit on vajalik näiteks kasutusloa taotlemisel, kui sinu hoone kohta ei ole kooskõlastatud ehitusprojekti või on see ehitatud projektist erinevalt. Kuid kuidas tuleohutusauditit…

  • TABEL | Saa teada: Kas vajad kasutusluba või teatist korterelamu ja mitteelamu ümberehitamisel

    TABEL | Saa teada: Kas vajad kasutusluba või teatist korterelamu ja mitteelamu ümberehitamisel

    Korterelamu ja mitteelamu ümberehitamiseks, mis on suurema kui 20 m2 ehitusealuse pinnaga, tuleb esitada kasutusteatis või kasutusloa taotlus. Kuid millal piisab kasutusteatisest ning millal vajad kasutusluba? Vaata täpsemalt tabelist: Allikas: riigiteataja Mis on ümberehitamine? Ehitise ümberehitamine ehk rekonstrueerimine on ehitamine, mille käigus olemasoleva ehitise omadused muutuvad oluliselt. Ümberehitamisena ei käsitleta olemasoleva ehitise üksikute osade vahetamist…

  • Hoone mõõdistamine – millal on seda vaja ning mida sisaldab mõõdistusprojekt?

    Hoone mõõdistamine – millal on seda vaja ning mida sisaldab mõõdistusprojekt?

    Kas vajad täpseid jooniseid oma elamust, abihoonest, kontorist või tööstushoonest? Selleks on olemas hoone mõõdistamise teenus. Järgnevas artiklis saad põhjaliku ülevaate hoone mõõdistamise kohta. Hoone mõõdistamisel mõõdame vastavalt sinu soovile kas kogu hoone või ainult siseruumid. Saadud andmete alusel vormistame vastavalt sinu vajadusele kas teostusjoonised või muudatusprojekti. Millal on hoone mõõdistamine vajalik? Kuidas käib hoone mõõdistamise…

  • Maja renoveerimine ja renoveerimisprojekt

    Maja renoveerimine ja renoveerimisprojekt

    Kuigi majade renoveerimine on sageli keerukam kui uue maja ehitamine, annavad korralikult renoveeritud hooned edasi erilist atmosfääri, mille nimel tasub kindlasti vaeva näha. Kuid millest alustada? Kuidas käib kogu protsess? Järgnevas artiklis võtame luubi alla renoveerimis-, restaureerimis-, ümberehitus- ja laiendusprojektid ning selgitame, kuidas projekteerimine mängib selles olulist rolli. Hoonete renoveerimine ja vajadusel ka nende laiendamine…

  • Juhised õigusliku aluseta ehitatud ehitise seadustamiseks

    Juhised õigusliku aluseta ehitatud ehitise seadustamiseks

    Ehitised, mis on püstitatud, laiendatud või ümberehitatud ilma õigusliku aluseta ehk ilma ehitusluba taotlemata on Eesti seadusandluse mõistes omavoliliselt püstitatud ning sellised ehitised tuleb seadustada. Kuidas käib seadustamise protsess, millised hooned tuleb seadustada ning kust leida abi – järgnev artikkel toob vastused. Enne ehitusseadustiku jõustumist 01.07.2015 õigusliku aluseta püstitatud, laiendatud (juurde- ehk külge-, peale- või…

  • Saa teada: Kuidas kanda hooned ehitisregistrisse?

    Saa teada: Kuidas kanda hooned ehitisregistrisse?

    Hooned, mille suurus on 20 m² ja rohkem ja/või kõrgus üle 5 m peavad olema kantud ehitisregistrisse. Siinkohal ei tee seadus vahet, kas tegemist on näiteks 40 m² suuruse kuuri või hoopiski 5-korruselise korterelamuga. Kuid kuidas hooned ehitisregistrisse kanda? Järgnev artikkel toob vastused. Kuidas kontrollida, kas minu ehitise andmed on üldse ehitisregistris olemas? Ehitise olemasolu ehitisregistris saab…

  • Kasutusluba: Kuidas saada kasutusluba kui dokumentatsioon on puudulik?

    Kasutusluba: Kuidas saada kasutusluba kui dokumentatsioon on puudulik?

    Kui kodu on valmis ehitatud, peab järgmiseks sammuks olema kasutusloa taotlemine, sest see on ehitise omaniku seadusjärgne kohustus. Kuid mida teha, kui ehitisel on puudulik dokumentatsioon? Kuidas sellisel juhul saada enda ehitisele kasutusluba ning millised dokumendid üldse peavad kasutusloa taotlemiseks olemas olema? Järgnev artikkel toob vastused. Eestis leidub tänase päevani palju elamispindu, millel on siiani…

  • Saa teada: Millal vajad tuleohutusauditit ja kuidas see läbi viiakse

    Saa teada: Millal vajad tuleohutusauditit ja kuidas see läbi viiakse

    Kasutusloa taotlemisel tuleb tihti silmitsi seista olukorraga, kus ehitised ei vasta tuleohutusnõuetele. Paljude jaoks võib olla arusaamatu, miks tuleohutust peetakse nii oluliseks ja miks sellele nii rangeid nõudeid esitatakse, kuid Päästeameti statistika näitab selgelt, et tuleõnnetuste tagajärjel hukkunute arv suureneb igal aastal. Tuleohutusaudit aitabki välja selgitada, kuidas tagada, et teie elukoht oleks ohutu, andes selge…

  • Ehitise audit – mis see on ja kuidas seda tellida?

    Ehitise audit – mis see on ja kuidas seda tellida?

    Ilma ehitusdokumentideta pole võimalik hinnata ehitise nõuetele vastavust, kuid ehitise auditi abil saab teatud juhtudel ka ehitusdokumentide puudumisel seda kontrollida ja ehitisi seeläbi seadustada. Järgnev artikkel annab teile põhjaliku info ehitise auditi kohta. Mis on ehitise audit? Ehitise audit on pädeva ehitusinseneri hinnang ehitisele, mis asendab kasutusloa menetluses puuduvat ehitusdokumentatsiooni või ehitusprojekti. Ehitise auditi käigus…

  • Kasutusloa taotlus – kõik oluline, mida pead taotluse kohta teadma

    Kasutusloa taotlus – kõik oluline, mida pead taotluse kohta teadma

    Soovid alustada kasutusloa taotlemist, kuid ei tea millest alustada? Järgnev artikkel toob sinuni põhjaliku info kasutusloa taotlemise kohta.  Seadusest tulenevalt peab iga ehitusluba lõppema kasutusloaga. Kasutusloa taotlus koos dokumentidega esitatakse pärast ehitamise lõppu omavalitsusele ehitisregistri kaudu. Üks oluline tegur, mis võib mõjutada taotluse menetlemise kiirust ja edukust, on taotluse terviklikkus ning kõigi vajalike dokumentide nõuetekohane esitamine.…