Enam kui pelgalt bürokraatia: miks on kasutusluba päriselt oluline? 

1. Sinu ja Su kõige kallimate ohutus. 

Me kõik ei saa ehitusspetsialistid, elektrikud, gaasitehnikud ja tuleohutuseksperdid ühes isikus olla. Enesekindel arvamus, et õnnetusi juhtub ainult teistega, on ohtlik. 

Mõne aasta tagune südantlõhestav lugu sellest, kuidas ajutiste elektrikaablite ühenduse pärast hukkus Tartus viieliikmeline perekond, on paraku vaid üks näide liiga paljudest, miks teatud tööd ise tegemata jätta.

2. Kindlustus ei pruugi kahjujuhtumi korral hüvitist tasuda, olenemata sellest, et aastaid kindlustuse eest maksnud oled.

Näiteks. Kui ehitisregistrisse on kantud ühekorruseline hoone, aga oled aja jooksul pööningu eluruumideks välja ehitanud, ei anna teist korrust ilma ehitustööde seadustamise ja registrisse kandmiseta kindlustada.

Näiteks. Kui kasutusluba puudub ja tulekahju peaks alguse saama kontrollimata elektripaigaldisest, võib kindlustus kahju hüvitamisest loobuda, sest kasutusloa taotlemise üks osa on ka elektrisüsteemi auditeerimine. Sama kehtib nii tahkekütteseadmete kui ka gaasipaigaldiste kohta.

3. Kinnisvara müügisoovi korral tõmbub ostuhuviliste ring koomale ning müügiperiood pikeneb.

Isegi, kui pank on valmis ostjale laenu andma eritingimusega, et too registriandmed teatud aja jooksul korrastab, ei juleta tihtipeale sellisele kohustusele alla kirjutada. Võib ju kasutusloa protsess osutuda prognoositust kulukamaks ning pikemaks. Viimane tähendab omakorda pangaga läbirääkimisi, et lisatasu eest laenulepingus ettenähtud tähtaega pikendada. Kui panka mitte teavitada, on neil õigus küsida ka leppetrahvi.

Kui soodsama kinnisvara puhul on veel lootust, et ost tehakse panka kaasamata, siis mida kõrgemaks läheb tehingu väärtus, seda tõenäolisemalt ka laenuraha kaasatakse. Kui aga suuri summasid juba välja käia, tahetakse kindlust, et ostetav vara on korralik ning tahkekütteseadmed, elektrisüsteem ja muu selline pädevate isikute poolt kasutuskõlblikuks tunnistatud.

4. Kui märgatakse, et teavitus- või loakohustuslikke töid on teostatud niisamuti, võib omavalitsus esitada märgukirja, milles annab ehitustööde seadustamiseks tähtaja. Viimase mittetäitmisel on õigus nõuda sunniraha, mille tasumine ei vabasta kohustusest siiski ka ehitustööd seadustada.

Mõnikord jäävad ebaseaduslikud tööd ametnikele niisamuti silma. Teinekord kaebab nende üle naaber. Kord pöörduti omavalitsuse poole, et iseenda korter seadustada, kui avastati, et ulatuslikke ümberehitusi on tehtud terve kortermaja ulatuses. Nii pidid üleöö kõik kolm omanikku olukorra lahendamiseks arvestatavaid kulutusi ette võtma. 

*****
Seega tasub ise proaktiivne olla ja seista hea selle eest, et enda vara dokumentatsioon oleks korras. Kipub ju nii olema, et kui ise ei tegutse, leitakse end ühtäkki sundolukorrast, kus muud varianti ei jää.

Kui vajad kasutusloa taotlemisel abi, oleme meili info@vanamaja.ee või päringu kaugusel.