Kurioosum: lugu sellest, kuidas ostja maksis korrastamata registriandmete tõttu korteri eest 13 000 € rohkem, kui oleks pidanud.
Lugu sellest, kuidas ostja maksis korrastamata registriandmete tõttu korteri eest 13 000 € rohkem, kui oleks pidanud.
Ehitise audit: võluvits või mõru pill?
Iga nädal pöördub meie poole mõni heauskne kinnisvaraomanik, kes on omavalitsuselt saanud info, et vajab oma ehitise seadustamiseks vaid üht dokumenti: ehitise auditit. Võluvitsa, mis justkui imeväel kõik mured lahendab. Seejuures jätavad ametnikud aga kahetsusväärselt selgitamata, mida üks ehitise audit endast kujutab.
Kodu tuleohutuse ABC
Tuleohutus sinu kodus. Kas, kuidas ja kuhu paigaldada suitsu- ja vinguandur? Millal peab korstnapühkija tellima? Kuidas kütta ohutult? Elektritulekahjude enamlevinud põhjused.
Kümme vastust kümnele enim levinud küsimusele
Miks on kasutusluba vaja? Kui kaugel minu krundi piirist võib naaber hoonet ehitada? Kui kaua kehtib maja kasutusluba? Mul on väga vana maja. Kas pean tõesti sellele kasutusluba taotlema? Mis vahe on ehitusteatisel ja ehitusloal ning kasutusteatisel ja kasutusloal? Mida kujutab endast ehitise auditeerimine? Kui ehitan terrassile katuse peale, kas pean selleks mingi loa taotlema?…
Kuidas kanda kaevu registrisse?
Kuidas kanda olemasolevat puur- või salvkaevu registrisse? Kui rajada uus kaev, siis kuidas see korrektselt registrisse saada?
Kasutusloa taotlemine: mida karta, kuidas valmistuda?
Mida karta kasutusloa taotlemisest? Mida saan ise ära teha, et menetlus võimalikult valutult sujuks?
Mida oodata kasutusloa taotlemise protsessist?
Mida oodata kasutusloa protsessist koostöös Vanamaja Projektiga?
Millised ehitustööd võib korteris niisamuti teostada ning millised eeldavad projekti ja luba?
Korteriomanike isetegevus kipub kinnisvaraturul olema pigem reegel kui erand. See võib osutuda aga parajaks peavaluks eelkõige korteri ostu- või müügisoovi korral, sest pangad kontrollivad enne laenu väljastamist muuhulgas ka ehitisregistri andmete reaalsusele vastavust…
Tuleohutusaudit – hinnang teie ehitise tuleohutusele
Tuleohutusaudit on vajalik näiteks siis, kui ehitis ei vasta projektile või kui ehitisele soovitakse taotleda kasutusluba, kuid tuleohutust tõendav dokumentatsioon on puudulik. Ka ehitustehnilise auditi nõude korral on tuleohutusaudit üheks kohustuslikuks osaks. Muidugi võib ka hoone omanik ise omal algatusel tellida tuleohutusauditi, et saada teada, kas tema ehitis on ikka tuleohutu. Järgnevas artiklis võtamegi luubi…
Ümberehitusprojekt | Ümberehitise seadustamine
Korterite ja elamute ümberehitused ja laiendusprojektid on viimastel aastatel üha populaarsemaks muutunud, kuid tihti alustatakse ümberehitus- ning laiendustöödega valest otsast – esmalt ehitatakse ja alles seejärel püütakse seadustada. Kuid kuidas alustada ümberehitusega korrektselt ning miks seadustamine on nii oluline? Lisaks vaatame üle ka selle, millal on tegu ehitise laiendusprojektiga. Tihti unustatakse ära see, et kinnisvara…
Kasutusloa kontroll | Kuidas kontrollida, kas ehitisel on kasutusluba olemas?
Kasutusloa kontroll on oluline samm uue maja või korteri ostmisel, sest kehtiva kasutusloata ei pruugi finantsasutused kinnisvara ostuks finantseeringut anda. Lisaks kinnitab kasutusloa olemasolu seda, et kõik ehitustööd on teostatud vastavalt projektile ja nõuetele. Aga kuidas siis kontrollida, kas ehitisel on kasutusluba? Järgnevas artiklis saate teada, miks kasutusloa kontroll on tähtis ning kuidas seda teha.…
Renoveerimisprojekt: Hoone renoveerimine ja projekti olulisus
Renoveerimisprojekt on hoone renoveerimisel võtmetähtsusega. Kuigi hoone renoveerimine võib sageli osutuda keerulisemaks kui uue maja ehitamine, siis hästi renoveeritud hooned pakuvad ainulaadset atmosfääri, mille nimel tasub vaeva näha! Kust aga alustada ja kuidas kogu protsess välja näeb? Järgnevas artiklis võtame luubi alla renoveerimis-, restaureerimis-, ümberehitus- ja laiendusprojektid. Mis vahe on restaureerimisel, renoveerimisel ja rekonstrueerimisel? Kõige lihtsamalt…
Miks nõutakse kasutusloa menetluses nii palju erinevaid dokumente ning kes on nende koostamise taga?
Kui oled kunagi mõelnud, miks hõlmab kasutusloa taotlemine nii palju erinevaid dokumente ja spetsialiste, toome järgmistel ridadel selgust. -> Kasutusloa aluseks on ehitusloa saanud projekt. Kui kooskõlastatud ehitusprojektist on kõrvale kaldutud, on vajalik muudatusprojekt. Kui oma ala eksperdiks saab 10 000 töötunniga, siis just seda üks projekteerija on! Nimelt on tegu magistrikraadiga diplomeeritud arhitektiga, kes…
Ebaseaduslik ehitis: Kas ehitist saab tagantjärele seadustada?
Omavoliline ehitustegevus on jätkuvalt suur probleem, sest siiani esineb olukordi, kus ehitustegevusega alustatakse enne, kui ehitusluba on saadud. Kuid mis saab sellistest ehitistest, kas need lähevad lammutamisele või on siiski võimalus neid ka tagantjärele seadustada? Artikkel annab vastused. Mis on ebaseaduslik ehitis? Ebaseaduslik ehitis, mida tuntakse ka kui “omavoliline ehitis“, viitab igasugusele ehitisele või rajatisele, mille…
Ümberehitus- ja laiendusprojektide olulisus
Korterite ja elamute ümberehitamine on tänapäeval üha populaarsem, kuid ümberehituste puhul on väga oluline järgida ka nende seaduslikkust. Alljärgnevalt selgitame ümberehituste seadustamise protsessi ja anname ülevaate sellest, mida omanikud peaksid teadma enne ümberehitustöödega alustamist ning miks on seaduslikkuse tagamine nii oluline. Esiteks on oluline mõista, et ümberehitustööd peavad vastama kehtivatele ehitusnormidele ja -nõuetele. Enne ümberehitusega…
Kasutusloa taotlemine: Taotlusest kasutusloa väljastamiseni
Kasutusloa taotlemine on oluline samm ehitise seadustamisel. Kasutusluba on nimelt omavalitsuse kinnitus, et teie valminud ehitis või selle osa vastab ehitisele ettenähtud nõuetele ja ehitusloa taotlemisel esitatud ehitusprojektile ning seda võib kasutada selleks ettenähtud otstarbel. Kuid kuidas enda hoonele kasutusluba saada? Millest alustada? Milliseid dokumente on vaja esitada? Kaua menetlemine aega võtab? Artikkel annab vastused. Esmalt…
Kuidas tuleohutusauditi tellimine käib?
Tuleohutusaudit on vajalik näiteks kasutusloa taotlemisel, juhul kui sinu hoone kohta ei ole kooskõlastatud ehitusprojekti või on see ehitatud projektist erinevalt. Kuid kuidas tuleohutusaudit tellida ning millised dokumendid tuleb esitada tuleohutuse ekspertidele? Artiklist leiad vastused. Tuleohutusaudit on esimene samm turvalise elukeskkonna loomisel ja vara kaitsmisel tulekahju eest. See aitab avastada võimalikke ohupunkte ja puudusi, mida võib-olla…
Kasutusluba või kasutusteatis – millal mida esitada
Olenevalt ehitusprojektist on ehitise kasutamiseks vaja taotleda kasutusluba või esitada kasutusteatis. Kuid millal on vajalik kasutusluba ning millal piisab kasutusteatisest? Artikkel annab vastused. Kasutusluba on kinnitus selle kohta, et ehitis (hoone või rajatis) on ehitatud ehitusloa alusel ning seda võib kasutada ettenähtud otstarbel. Teatud juhtudel piisab ehitise kasutamise alustamiseks või kasutamise otstarbe muutmiseks kohaliku omavalitsuse teavitamisest kasutusteatisega. Kas ja…
Kasutusluba: Kasutusloa taotlemisel tekkivad küsimused ja vastused
Kasutusluba on oluline dokument ehitise seadustamisel, kuid miks see on nii oluline? Järgnevast artiklist saad teada mis on kasutusluba, miks on kasutusluba vajalik ning millistele hoonetele on kasutusluba kohustuslik. Anname vastused enim küsitud küsimustele seoses kasutusloaga. Mis on kasutusluba? Kasutusluba on omavalitsuse kinnitus, et valminud ehitis või selle osa vastab ehitisele ettenähtud nõuetele ja ehitusloa taotlemisel esitatud…
Kasutusluba – Miks on kodu ostes oluline ehitus- ja kasutusluba?
Kuna enamasti on inimeste jaoks kodu ostmine nende elu kõige suurem kulutus, siis ei ole kiirustamine ja asjade põhjalik läbimõtlemata jätmine kunagi hea mõte. Rutakas otsus või kõikidele kinnisvara omandamisega seotud aspektidele vajaliku tähelepanu mitte osutamine võib esmalt pikendada laenuvõtmise protsessi või tuua probleeme kodu hilisemal müümisel. Üks olulisemaid dokumente, mida ostja peaks kontrollima enne…