Kümme vastust kümnele enim levinud küsimusele

Vastame kümnele kõige põletavamale küsimustele, nagu kui kaua võtab kasutusloa taotlemine aega ning mis on selle maksumus.

1. Miks on kasutusluba vaja? 

Eelkõige tõendab kasutusluba, et ehitis on elanikele ohutu. Lisaks võimaldab see õnnetusjuhtumi korral saada kindlustuselt kompensatsiooni ja kinnisvaraostjal pangalaenu. Kuna me ei saa kõik ehituse või tuleohutuse spetsialistid olla, aitavad paika pandud normid üldsust iseenda teadmatuse eest kaitsta. 

2. Kui kaugel minu krundi piirist võib naaber hoonet ehitada? 

Tuleohutuse seisukohalt peab hoonetevaheline kuja olema kaheksa meetrit. Üldiselt on kokkulepe, et see kaheksa meetrit jagatakse piirinaabrite vahel ära võrdselt, jättes mõlemale naabrile piirist nelja-meetrise ehituskeeluala. See fikseeritakse ka detailplaneeringus, kui viimane on kehtestatud. Naabri kirjalikul nõusolekul võib aga hoone ka aiale ka lähemale ehitada.

3. Kui kaua kehtib maja kasutusluba? 

Kasutusluba väljastatakse küll tähtajatult, ent sisuliselt kehtib see senikaua, kui ei tehta ümberehitusi, mis muudaksid oluliselt olukorda, millele see väljastati.

4. Mul on väga vana maja. Kas pean tõesti sellele kasutusluba taotlema?

Kasutusluba ei ole kohustuslik hoonetele, mis on ehitatud enne 30. juunit 1995,  mida pole hiljem ümber ehitatud ning mida kasutatakse algsel eesmärgil. 

5. Mis vahe on ehitusteatisel ja ehitusloal ning kasutusteatisel ja kasutusloal? 

Ehitusteatist-ehitusluba ja kasutusteatist-kasutusluba eristatakse hoone suuruse ning  ehitustööde ja nende mahu järgi. Reeglina järgneb teatisele teatis ning loale luba. Sisuline eesmärk on neil aga üks ja sama: 1) võimaldada seaduslikult ehitusega alustamist ja 2) kinnitada ehitise valmimisel, et see on tehtud projekti järgi, andes loa selle kasutamiseks. Millisel juhul tuleb taotleda teatist, ning millisel luba, on paika pandud ehitusseadustiku lisa ühega. 

Ehitusseadustiku leiad siit ja välja toodud lisa ühe siit.

6. Mida kujutab endast ehitise auditeerimine?

Ehitise auditi koostamiseks tutvub ehitusinsener esmalt hoone olemasoleva dokumentatsiooniga. Umbes tunniajase kohapealse ülevaatuse käigus hindab ta konstruktsioonide püsivust ja tehnoseadmeid, tehes neist ka pilte. Ehitusprojekti olemasolul kontrollitakse, kas reaalsus sellele ka vastab. Auditi kokkuvõttes tuuakse välja, kas hoone on kasutamiseks kõlblik ning ohutu.

7. Kui ehitan terrassile katuse peale, kas pean selleks mingi loa taotlema?

Kui ehitada üle ühe meetri kõrgune terrass ja/või üle 2 m2 varikatus, on tegu hoone laiendamisega, mis on loa- ja projektikohustuslik töö, sest see muudab hoone ehitusalust pinda. Seejuures võib detail- või üldplaneeringuga olla kehtestatud hoone suurim lubatud ehitisealune pind, mida ületada ei tohi. 

Luba pole vaja alla ühe meetri kõrguse katuseta terrassi ja kuni 2 m² varikatuse jaoks. 

8. Kuidas saan enda soojuspumba seadustada?

Selleks, et soojuspumpa seadustada, on tarvis esitada ehitisregistris esmalt ehitusteatis ja seejärel kasutusteatis.

Ehitusteatiseks on vajalikud soojuspumba ehitusprojekt (tiitelleht, seletuskiri, asendiskeem, kortermaja korruseplaan või korteri plaan, vaade) ja korteriühistu vabas vormis kirjalik kooskõlastus.
Kasutusteatiseks on lisaks vajalikud elektripaigaldise audit ja mõõteprotokoll ning soojuspumba paigaldusakt ja kasutusjuhend.

9. Kui kaua võtab kasutusloa taotlemine aega?

Ühe vitsaga lüüa ei anna, ent keskmiselt võtab kasutusloa taotlemine umbes pool aastat, olenedes suuresti objekti keerukusest ning omaniku enda võimalustest ja pealehakkamisest, kui tekib vajadus ilmnenud puudusi lahendada. Nii võib teinekord kuluda ühest-kahest kuust ühe-kahe aastani. 

10. Kui palju maksab kasutusloa taotlemine?

Paraku on seegi väga objektipõhine, sõltudes mitmekümnest erinevast detailist. Alates sellest, mitut hoonet korraga seadustada soovitakse, lõpetades sellega, kui palju dokumente on juba olemas. Kõige soodsamal juhul on see kolmekohaline number. Kallim ots võib ületada aga viiekohalise. Nii jääb keskmine maksumus viie-kuue tuhande juurde.  

*****

Kui vajad abi ja vastuseid kasutusloa taotlemisel tekkinud küsimustele, esita päring või kirjuta meile näiteks kodulehe jutumulli kaudu.