Juhised õigusliku aluseta ehitatud ehitise seadustamiseks

Vanamaja blogi

  • Kasutusloa puudumise tagajärjed kindlustusjuhtumite puhul: Miks see võib takistada kahjude hüvitamist

    Kasutusloa puudumise tagajärjed kindlustusjuhtumite puhul: Miks see võib takistada kahjude hüvitamist

    Kodukindlustus pakub meelerahu ja turvatunnet, kuid see moodustab vaid osa turvalise elukeskkonna tagamise protsessist. Üks oluline aspekt, mida tuleks arvestada, on kehtiva kasutusloa olemasolu. Kasutusluba on omavalitsuse kinnitus, et valminud ehitis või selle osa vastab ehitisele ettenähtud nõuetele ja ehitusloa taotlemisel esitatud ehitusprojektile ning seda võib kasutada selleks ettenähtud otstarbel. Kasutusloa taotlemine on protsess, mis…

  • Ebaseadusliku ehitise seadustamine: Kuidas seadustada oma ehitist tagantjärele?

    Ebaseadusliku ehitise seadustamine: Kuidas seadustada oma ehitist tagantjärele?

    Ebaseadusliku ehitise olemasolu võib tekitada palju probleeme ehitise omanikule, sealhulgas õiguslikke ja finantsilisi tagajärgi. Kuid kas teadsite, et mõnel juhul on võimalik oma ehitist tagantjärele seadustada? Selles blogipostituses uurime lähemalt, millised võimalused on olemas ebaseadusliku ehitise seadustamiseks ja millised sammud tuleb selleks astuda. Ebaseaduslik ehk omavoliline on igasugune ehitis, mille püstitamiseks oleks olnud vaja ehitusseadustiku…

  • Kasutusloa puudumine võib kaasa tuua ka trahvi

    Kasutusloa puudumine võib kaasa tuua ka trahvi

    Kasutusluba on omavalitsuse poolt väljastatud kinnitus, et ehitis või selle osa vastab ehitusnõuetele ja esitatud ehitusprojektile ning seda võib kasutada vastavalt ettenähtud otstarbele. Kuid mis saab siis, kui ehitis on valmis saanud ning sellesse on juba ka sisse kolitud, aga hoonel puudub kasutusluba? Kuigi esmapilgul võib tunduda, et kasutusluba on lihtsalt formaalsus, siis eelkõige on…

  • Ehitise seadustamine: Kõik, mida pead teadma ebaseadusliku ehitise seadustamise kohta

    Ehitise seadustamine: Kõik, mida pead teadma ebaseadusliku ehitise seadustamise kohta

    Ebaseadusliku hoone seadustamise protsessi ei tohiks edasi lükata. Hoone seadustamine on väga oluline mitmetel põhjustel. Mida kauem omanik viivitab seadustamisega, seda keerulisemaks see muutub, kuna ehitusnormid ja standardid muutuvad pidevalt. Järgnevalt uurime põhjalikumalt ebaseadusliku hoone seadustamise protsessi ning selle olulisust. Kui hoone on ebaseaduslikult ehitatud, siis sellega kaasnevad ka mitmed takistused nagu näiteks raskused hoone…

  • Tuleohutusaudit: Miks see on oluline ja kuidas seda läbi viiakse

    Tuleohutusaudit: Miks see on oluline ja kuidas seda läbi viiakse

    Tuleohutusauditi olulisus seisneb hoone tuleohutusnõuetele vastavuse tagamises ning tulekahju eest kaitsmises. Kui olete otsimas teavet tuleohutusauditi kohta, siis olete jõudnud õigesse kohta. Selles artiklis käsitleme tuleohutusauditi olulisust ning seda, kuidas seda protsessi tavaliselt läbi viiakse. Miks on tuleohutusaudit vajalik? Kuigi tuleohutusnõuded võivad tunduda esmapilgul väga ranged, on need siiski pärit elust enesest. Päästeameti statistika näitab,…

  • Hoonete mõõdistamine: Oluline protsess hoone dokumentatsiooni täpsustamiseks

    Hoonete mõõdistamine: Oluline protsess hoone dokumentatsiooni täpsustamiseks

    Hoonete mõõdistamine on oluline protsess, eriti kui hoone olemasolevast olukorrast puuduvad täpsed joonised. Sõltumata sellest, kas soovite ehitist registreerida, seda ümber projekteerida või müüa/rentida, on hoone täpsete jooniste omamine hädavajalik. Üks tõhus viis täpsed joonised saada on läbi mõõdistusprojekti. Mõõdistuse käigus kogutud andmete põhjal koostatakse vastavalt kliendi vajadusele teostusmõõdistus või muudatusprojekt. Mis on mõõdistusprojekt? Ehitise…

  • Kasutusloa taotlemise kontrollnimekiri

    Kasutusloa taotlemise kontrollnimekiri

    Kasutusloa saamine võib olla pikk ja keerukas protsess, kuid selle läbimine on äärmiselt oluline, et tagada ehitise ohutus ja vastavus kõikidele nõuetele. Üks võtmetegur, mis võib mõjutada taotluse menetlemise kiirust ja edukust, on taotluse terviklikkus ning kõigi vajalike dokumentide esitamine. Järgnevas artiklis toome teieni kasutusloa kontrollnimekirja, mis aitab sul veenduda, et sinu taotlus sisaldab kõiki…

  • Projekteerimise olulisus eduka tulemuse saavutamiseks

    Projekteerimise olulisus eduka tulemuse saavutamiseks

    Hoonete renoveerimine ja vajadusel ka nende laiendamine on oluline samm vanade ja väärikate ehitiste säilitamisel ning nendele uue elu andmisel. Kuid millest alustada? Kuidas käib kogu protsess? Järgnevas artiklis võtame luubi alla renoveerimis-, restaureerimis-, ümberehitus- ja laiendusprojektid ning selgitame, kuidas projekteerimine mängib selles olulist rolli. Renoveerimisprotsessis parandatakse mitte ainult hoone väljanägemist, vaid ka suurendatakse energiatõhusust…

  • Kuidas seadustada õigusliku aluseta ehitatud ehitist

    Kuidas seadustada õigusliku aluseta ehitatud ehitist

    Omavoliline ehitustegevus on jätkuvalt suur probleem paljudes omavalitsustes. Ebaseaduslik ehitis on eelkõige ehitis, mis on ehitatud ilma ehitusloata või mis ei vasta ehitusloa või detailplaneeringu nõuetele. Kuid kuidas seadustada enda ehitis, mis on ebaseaduslikult ehitatud? Järgnev artikkel annab täpse ülevaate, millised on võimalused ehitise seadustamiseks ning millised on seadustamise protsessid. Enne ehitusseadustiku jõustumist 01.07.2015 õigusliku…

  • Ehitise kandmine ehitisregistrisse: Kõik, mida pead teadma hoonete ehitisregistrisse kandmisest

    Ehitise kandmine ehitisregistrisse: Kõik, mida pead teadma hoonete ehitisregistrisse kandmisest

    Hooned, mille suurus on 20 m² ja rohkem ja/või kõrgus üle 5 m peavad olema kantud ehitisregistrisse. Siinkohal ei tee seadus vahet, kas tegemist on näiteks 40 m² suuruse kuuri või hoopiski 5-korruselise korterelamuga. Järgnevas artiklis toome teieni täpse ülevaate ning vastame enim küsitud küsimustele, mis on seotud olemasolevate hoonete ehitisregistrisse kandmise kohta. Kuidas kontrollida,…

  • Küttesüsteemi ekspertiis: lahendus dokumentide puudumisel

    Küttesüsteemi ekspertiis: lahendus dokumentide puudumisel

    Kasutades tahkekütteseadmeid nagu ahi, pliit või kamin, on oluline tagada nende ohutu toimimine. Kui küttesüsteemis olevatele kolletele ei ole eelnevalt koostatud projekti ega kaetud tööde akti koos teostusjoonistega, siis tuleb teostada ehitisele küttesüsteemi ekspertiis. Küttesüsteemi ekspertiis on vajalik eelkõige maja omanikule endale, kuna see tagab ohutu küttekollete kasutamise. Lisaks on ekspertiis vajalik neile, kes on…

  • Ehitusdokumentatsioon korda – 10 olulist sammu

    Ehitusdokumentatsioon korda – 10 olulist sammu

    Üha enam on päevakorda tõusnud eluruumide ümberehitusega seotud puuduliku ehitusdokumentatsiooni küsimus. Sellest on saanud tänaseks ka paljude kinnisvaramüüjate suurim probleem, sest nii ostjad kui ka pangad on muutunud üha nõudlikumaks. Ehitustegevusega kaasneb sageli vajadus muuta ehitiste struktuure, suurendada nende pinda või teostada muid töid, mis nõuavad ehitusluba. Korrektne ehitusdokumentatsioon on aga ülioluline mitte ainult tehingute…

  • Kasutusloa taotlemine: Milline omavalitsus menetleb kõige kiiremini? Lisatud tabel

    Kasutusloa taotlemine: Milline omavalitsus menetleb kõige kiiremini? Lisatud tabel

    Kasutusloa taotlemine on oluline samm uue ehitise kasutuselevõtuks. Kuid sageli tekib küsimus, kui kaua võtab kasutusloa taotluse menetlemine aega. Selleks uurisime omavalitsuste statistikat ja leidsime, et menetlemise aeg erineb märkimisväärselt erinevate omavalitsuste vahel. Kasutusluba on kohaliku omavalitsuse nõusolek, et ehitis vastab kehtestatud nõuetele ja seda võib kasutada. Kasutusloa taotluse läbivaatamise aeg on üldjuhul 30 päeva.…

  • Kuidas teada saada, kas ehitisel on kehtiv kasutusluba: praktiline juhend ning kasutusloa tähtsus

    Kuidas teada saada, kas ehitisel on kehtiv kasutusluba: praktiline juhend ning kasutusloa tähtsus

    Tänases artiklis räägime sellest, kuidas kontrollida, kas ehitis on seadustatud ja kas sellel on olemas kasutusluba. Kasutusluba on oluline dokument, mis tõendab, et ehitis vastab kehtestatud standarditele ja on ohutu. Artiklis saad teada, miks on kasutusloa olemasolu oluline ning kuidas saab kontrollida, kas ehitisel on kasutusluba või mitte. Kasutusluba on omavalitsuse kinnitus, et valminud ehitis…

  • Oluline info ümberehitiste seadustamise kohta

    Oluline info ümberehitiste seadustamise kohta

    Korterite ja elamute ümberehitused on muutunud tänapäeval üha tavalisemaks, kuid oluline on teada, et ümberehitused peavad olema seaduslikud ning nende tegemisel tuleb järgida erinevaid nõudeid. Järgnevalt vaatleme lähemalt ümberehituste seadustamise protsessi ning räägime sellest, mida omanikud peaksid teadma enne ümberehitusega alustamist ning miks on seaduslikkuse tagamine nii oluline. Ümberehituse käigus võib muutuda hoone kasutusotstarve, ehituskonstruktsioonid,…

  • Ehitisregistris pole andmed korras? Siin on olulised sammud ja nõuanded korrastamiseks

    Ehitisregistris pole andmed korras? Siin on olulised sammud ja nõuanded korrastamiseks

    Kuidas saada seni ehitisregistrisse kandmata ehitiste andmed korda või kuidas ehitis seadustada? Tulenevalt ehitusseadustiku ja planeerimisseaduse rakendamise seadusest tuleks elanikel kontrollida oma kinnistutel asuvate suuremate kui 20 m² ehitusaluse pinnaga hoonete ehitamise seaduslikku alust (ehitusloa ja kasutusloa olemasolu) ja kas ehitis on ehitusregistris olemas või mitte. Seda saab teha ehitisregistri kodulehel ehr.ee (sisestades kinnistu aadressi…

  • Kuidas tagada ehitusprojekti tuleohutus: olulised sammud ja nõuanded

    Kuidas tagada ehitusprojekti tuleohutus: olulised sammud ja nõuanded

    Tuleohutus on teema, mis puudutab meid kõiki, olgu tegemist uue ehitise projekteerimise või olemasoleva hoonega. Järgnevas artiklis vaatleme tähtsamaid tegureid, mida tuleohutuse seisukohast tuleks arvesse võtta uue hoone projekteerimisel ning kuidas tagada ehitusprojekti tuleohutus. Tulekahjud tekivad enamasti ootamatult ja seetõttu on oluline tagada, et hoones oleks tule- ja suitsuteke ning levik maksimaalselt piiratud. Selleks on…

  • Ebaseaduslik ehitis. Mida teha, kui ehitis ei ole seaduslik?

    Ebaseaduslik ehitis. Mida teha, kui ehitis ei ole seaduslik?

    Ebaseadusliku ehitise seadustamine on keeruline protsess, mille käigus tuleb leida lahendused hoone ebaseaduslikkusele ning koostöös kohaliku omavalitsusega analüüsida, millistel tingimustel on võimalik ehitis seadustada. Ehitise lammutamine ei ole alati vajalik, kuid selle vältimiseks tuleb omanikul võtta vastutus ja mitte edasi lükata seadustamise protsessi. Ebaseaduslik ehk omavoliline on igasugune ehitis, mille püstitamiseks oleks olnud vaja ehitusseadustiku…

  • Ehitusprojekti koostamise kohustus: Millal ja miks see vajalik on?

    Ehitusprojekti koostamise kohustus: Millal ja miks see vajalik on?

    Ehitus- ja renoveerimistööd on suured ja kulukad ettevõtmised ning enne nende alustamist on oluline veenduda, et kõik vajalikud dokumendid ja load oleksid olemas. Üks olulisemaid dokumente on kindlasti ehitusprojekt. Kuid millistel juhtudel peab koostama ehitusprojekti? Vastus sellele küsimusele sõltub kindlasti planeeritavatest töödest ning Ehitusseadustiku määrustest. Ehitusseadustiku mõistes on kõikide tööde tegemise aluseks projekt. Ehitusseadustiku Lisa…

  • Millal asendab ehitise audit ehitusprojekti?

    Millal asendab ehitise audit ehitusprojekti?

    Ilma ehitusdokumentideta pole võimalik hinnata ehitise nõuetele vastavust, kuid auditi abil saab teatud juhtudel ka ehitusdokumentide puudumisel seda kontrollida ja ehitisi seeläbi seadustada. Ehitussektor valmistub digitaliseerimiseks ning seoses sellega on esile kerkinud probleem olemasolevate ehitiste vananenud või puudulike andmetega. Probleemi on süvendanud ebaseaduslik ehitusloata või ehitisteatiseta ehitamine, sest siis pole toimunud vajalikku menetlust ja andmed…